Bezpieczne opalanie - filtry słoneczne

Kropka 2 Czy filtry słoneczne to naprawdę konieczność?

Zdecydowanie i nieodwołalnie tak! Pamiętajmy że ciągle coraz cieńsza warstwa atmosfery (dziury ozonowe) nie stanowi już tak skutecznej ochrony przed promieniowaniem słonecznym, jak jeszcze 20-30 lat temu. Opalanie bez filtrów grozi nam nie tylko poparzeniami słonecznymi ale i rakiem skóry.

Pasek

Kropka 2 Co oznaczają numery filtrów?

Muszle

Jeśli twoja karnacja pozwala Ci na przebywanie na słońcu np. 20 min bez ryzyka poparzeń, to nałożenie kosmetyku z filtrem przeciwsłonecznym o faktorze 10 wydłuży ten czas dziesięciokrotnie. Każdy z nas ma inną odporność na słońce (inny fototyp) i potrzebuje innego filtra.

Pasek

Kropka 2 Kiedy nałożyć filtr przeciwsłoneczny?

Zawsze kiedy świeci słońce. Także w mieście, wiosną, nawet jesienią i podczas słonecznej zimy słońce operuje, wywołując poparzenia i przebarwienia skóry. Preparat z filtrem nakładaj co najmniej 30 min przed wyjściem na słońce. I zawsze po wyjściu z wody (o ile kosmetyk nie jest wodoodporny) nakładaj nową warstwę. Będąc na słońcu, zawsze się ruszaj, a twoja opalenizna będzie równa.

Pasek

Kropka 2 A jeśli nie lubię się opalać?

Zawsze bezpieczne samoopalacze zapewniają piękną opaleniznę cały rok, są zdrowsze niż smażenie się na słońcu, łatwo je nakładać, a efekt opalenizny uzyskujesz już po 3 godzinach. I to bez początkowego zaczerwienienia.

Pasek

Kropka 2 Czym jest opalanie?

Opalenizna jest w istocie mechanizmem obronnym naszego organizmu przeciwko zagrożeniom, jakie stanowią dla niego promienie słoneczne. Słońce pobudza skórę do produkowania melaniny, która pomaga przeciwdziałać poparzeniom i przenikaniu niszczących promieni w głąb naszej skóry. Efektem tej ochrony jest brązowienie skóry. Jednak skuteczne działanie melaniny, bez wspomagania filtrów, jest krótkotrwałe. Czas ochrony przez melaninę różni się w zależności od rodzaju skóry. Skóra blada, wrażliwa, z małą zawartością barwnika może ulec poparzeniu już po kilku minutach na słońcu; skóra ciemna może być pod ochroną nawet kilka godzin. Zatem, by bezpiecznie i rozsądnie korzystać ze słońca, nie ryzykując poparzenia, trzeba poznać potrzeby własnej skóry i używać właściwych dla niej preparatów. Aby ułatwić ich wybór, opracowano sześć grup tzw. fototypów - to właśnie do nich dobiera się wysokość filtrów.

Kropka 2 zobacz kosmetyki do pielęgnacji skóry w czasie i po kąpieli słonecznej

Fototyp I
osoby rude i blond,
piegowate o jasnych oczach
15+
Fototyp II
osoby o jasnej karnacji, jasnych włosach i niebieskich oczach
15+
Fototyp III
szatyni i bruneci, o ciemnych i jasnych oczach oraz jasnej skórze
10
Fototyp IV
osoby o ciemnej karnacji i ciemnych oczach, bez piegów
6, 8+
Fototyp V
osoby o ciemnooliwkowej karnacji i czarnych włosach oraz oczach, bez piegów
4
Fototyp VI osoby o czarnej skórze 2

Plaża

Strzalka