Higiena jamy ustnej

OneDrop

Kropka 2 Czy należy myć język?

Chropowata pełna zakamarków powierzchnia języka może być siedliskiem licznych bakterii. Zainfekowany bakteriami język i nadmiar związków siarki w jamie ustnej może być jedną z przyczyn niemiłego oddechu. W aptekach pojawiły się szczoteczki do mycia języka. Czyści się język specjalnie ukształtowanym włosiem szczotki, następnie przekręca ją o 180 stopni i skrobaczką usuwa resztki pokarmowe z jego powierzchni.

Pasek

Szczoteczka do zębów

Kropka 2 Jakie mycie szkodzi dziąsłom?

Nieprawidłowe szczotkowanie zębów może doprowadzić do paradentozy. Dziąsła mogą zostać mechanicznie uszkodzone - tak się dzieje na przykład, kiedy naciskamy ją zbyt mocno, szczotkując zęby pionowo w kierunku od zębów ku dziąsłom. Mocne szorowanie, zwłaszcza przy użyciu wybielających, "ściernych" past do zębów, także źle służy dziąsłom. Najczęstszą przyczyną paradentozy jest jednak niewłaściwa higiena jamy ustnej. Do zmian zapalnych w obrębie dziąseł dochodzi bowiem wtedy, gdy między zębami zbierają się resztki pożywienia. To doskonała pożywka dla bakterii. Ich toksyny powodują zanik kości wokół zęba i odsłanianie szyjek zębowych.

Pasek

Jordan

Kropka 2 Czy warto używać nici dentystycznych?

Stosowanie nitki dentystycznej jest jedyną skuteczną metodą zapobiegania paradentozie. Tylko za jej pomocą możemy dotrzeć do ciasnych przestrzeni między zębami, gdzie rozwijają się bakterie niszczące dziąsła. Należy czyścić nią przestrzenie międzyzębowe nie wzdłuż zębów, ale "w poprzek"(przesuwając nitkę stopniowo od góry do dołu).

Pasek

Kropka 2 Płukanie ust

Płukanie usuwa przykry zapach z ust. Sprzyja gojeniu się ran w jamie ustnej. Działa antybakteryjnie. Zalecany jest dla profilaktyki próchnicy, zapaleń i krwawień z dziąseł. Usuwa nieprzyjemne uczucia w jamie ustnej związane z adenoidami /migdałkami gardłowymi/, przy anginach, ostrym zapaleniu migdałków, zapaleniu jamy ustnej, nadmiernej wrażliwości zębów, paradontozie (przyzębica), grzybicy oraz przy grypie i przeziębieniach.

Pasek

Kropka 2 Jak sobie pomóc

Usta możemy płukać także olejem pod warunkiem że jest to olej tłoczony na zimno, np. olej słonecznikowy. "Żucie" oleju utrzymuje dziąsła w dobrym stanie, zapobiega chorobom przyzębia, zmniejsza stany zapalne jamy ustnej. Tłoczony na zimno olej zawiera cenne nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy.

Stosowanie: weź do ust łyżkę takiego oleju, "żuj" go intensywnie przez około 10 minut, wypluj, a następnie dokładnie umyj zęby. Dobrą płukanką jest także napar z szałwii oraz płyn przygotowany z gotowych preparatów ziołowych, dostępnych w aptekach (np. Dentosept)

VITA nr 2 (53)

Strzalka