Historia BIOPTRON

Niels Ryberg Finsen

Duński lekarz, Niels Ryberg Finsen zapoczątkował współczesną terapię świetlną ok. 100 lat temu. W 1903 roku otrzymał Nagrodę Nobla za pracę o wykorzystaniu światła w leczeniu chorób skóry. Skonstruował on pierwsze urządzenie emitujące fale podobne do fal światła słonecznego.

http://www.nobel.se/medicine/laureates/1903/

W 1966 roku zbudowano pierwszy laser, dzięki któremu udało się uzyskać biostymulację komórek organizmu ludzkiego. W 1981 roku grupa naukowców prowadzących badania nad biologicznymi efektami światła lasera wpadła na pomysł skonstruowania urządzenia emitującego światło spolaryzowane, ale nie powodujące efektów ubocznych wywoływanych przez promieniowanie lasera. Odkrycie to doprowadziło do zbudowania aparatu Bioptron. W 1988 roku rozpoczęto produkcję pierwszych aparatów Bioptron na skalę przemysłową wykorzystywanych przez lekarzy i kosmetyczki, jak również przez pacjentów w domowej terapii. Na szczególną uwagę zasługują efekty leczenia za pomocą światła Bioptronu trudno gojących się ran i dolegliwości skórnych. Terapia światłem Bioptron znacznie przyspiesza gojenie się odleżyn, poparzeń, zgorzeli cukrzycowej, wrzodów i często pozwala uniknąć amputacji.

Także w przypadku innych zachorowań istnieje wiele dowodów medycznych na to, że dzięki światłu Bioptronu stany zapalne ustępują, bóle - nawet tak uciążliwe jak migrena - zostają uśmierzone lub poważnie złagodzone, nasila się przepływ krwi w komórkach, a układ immunologiczny organizmu poważnie się wzmacnia. Terapia światłem Bioptron daje dobre wyniki w leczeniu zachorowań narządów ruchu, jak reumatyzm i kontuzje sportowe.

Popularyzacja leczenia przy pomocy światła Bioptronu o długości fal 480 - 3400 nm została poprzedzona okresem badań o uzyskanie potrzebnych certyfikatów oraz świadectw dopuszczenia stosowanych dla urządzeń medycznych. Dzięki staraniom szwajcarskich badaczy Bioptron spełnił zarówno międzynarodowe wymogi technologii i bezpieczeństwa ISO, jak i normy Unii Europejskiej. Dowodem międzynarodowego uznania dla Bioptronu jest uzyskanie ogólnoświatowego patentu na jego produkty.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe w krajach zachodnich zwracają koszty leczenia z zastosowaniem terapii światłem Bioptron, innym ta metoda nie jest jeszcze znana. Aby zmienić tę niekorzystną dla pacjentów sytuację holding Zepter International zamówił przed rokiem u specjalistów z Akademii Medycznej w Hannover projekt badawczy wyceniony na 1,5 miliona DM. Uczelnia ta jest znana w Europie z renomowanej katedry medycyny fizykalnej i rehabilitacji. Prowadzenia projektu podjął się wybitny naukowiec, prezes Niemieckiego Towarzystwa Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacji, profesor Axel Gehrke.

Dotychczasowe badania potwierdziły wcześniejsze wyniki. Wykazały także, że zastosowania aparatu Bioptron są o wiele szersze niż początkowo zakładano. Zespół profesora Gehrke zajmuje się obecnie określaniem dalszych, jeszcze bardziej skutecznych zastosowań Bioptronu, który w niedalekiej przyszłości ma szansę stać się stałym elementem wyposażenia szpitali, gabinetów lekarzy, kosmetyczek i fizykoterapeutów. Tym bardziej, że - jak się już niejednokrotnie okazało - terapia światłem Bioptron pomaga w wielu przypadkach, kiedy zawodzą metody tradycyjne.

FIRMA BIOPTRON AG

Bioptron AG Bioptron AG

Szwajcarska firma BIOPTRON AG powstała wiosną 1989 roku w Mönchaltorf pod Zurichem. Od 1996 roku należy do holdingu Zeptera. Jej innowacyjne produkty wykorzystujące alternatywne metody leczenia powstają we współpracy z najlepszymi klinikami uniwersyteckimi i klinicznymi placówkami badawczymi i cieszą się rosnącym powodzeniem na rynkach międzynarodowych. Są poddawane nieustającej kontroli naukowców i niezależnych instytutów badawczych.

Mönchaltorf... To tu powstaje, poprzedzony okresem żmudnych badań, sprzęt medyczny najnowszej generacji. Są to urządzenia do terapii światłem, które pracownicy firmy Zepter wprowadzają do szpitali, gabinetów lekarskich i kosmetycznych i domów w 54 krajach świata. Jedynym dystrybutorem lampy Bioptron w Polsce jest firma Zepter International.

Wydruk przyjazna wersja do wydruku

Wstecz

Strzalka