VITAL SYSTEM by Zepter Group

APARATY MEDYCZNE I KOSMETYCZNE

Przewlekłe choroby układu oddechowego - w których stosujemy Inhalator (Nebulizator) Vital System

Dr n. med. Wojciech Lubiński

Kropka 3 aerozoloterapia
Kropka 3 nebulizacja
Kropka 3 choroby
Kropka 3 leki
Kropka 3 wnioski

Astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych. Przewlekle zapalenie powstające najczęściej na tle alergicznym jest przyczyną nadreaktywności oskrzeli, prowadzącej do nawracających epizodów świszczącego oddechu, duszności, ściskania w klatce piersiowej i kaszlu, występujących szczególnie w nocy lub nad ranem.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

POChP jest schorzeniem, które rozwija się głównie u palących papierosy, przyczyniając się do stopniowego ograniczenia przepływu powietrza (zwężenia oskrzeli). Głównym objawem jest duszność nasilająca się wraz z postępem choroby, znacznie ograniczająca aktywność życiową w bardziej zaawansowanych przypadkach.

Rozstrzenia oskrzeli

Rozstrzenia oskrzeli to choroba, której istotą jest nadmierne poszerzenie światła dróg oddechowych, co powoduje zaleganie w poszerzonych miejscach gęstej często zakażonej bakteriami wydzieliny. Poszerzenie światła oskrzeli jest wynikiem zniszczenia ściany oskrzeli i miąższu płucnego przez przewlekły stan zapalny. Do choroby tej bardzo często może doprowadzać nieprawidłowe leczenie zapaleń oskrzeli.

Objawami są zapalenia oskrzeli, kaszel, odpluwanie bardzo dużej ilości wydzieliny, może występować krwioplucie.

Mukowiscydoza

Mukowiscydoza, czyli zwłóknienie torbielowate, to dziedziczna choroba doprowadzająca do zaburzeń wydzielanie gruczołów zwłaszcza trzustki i oskrzeli. Jej istotą jest niedomaganie wewnątrzkomórkowego mechanizmu enzymatycznego, co powoduje zwiększenie lepkości wydzieliny i powstanie wtórnych zmian w gruczołach. Objawy płucne choroby związane są z nagromadzeniem gęstej wydzieliny w świetle oskrzeli (kaszel, częste zakażenia, zatkanie światła oskrzeli, a z czasem rozstrzenia oskrzeli, zapalenia płuc i niewydolność oddechowa.

Choroby układu oddechowego - w których samodzielnie możemy zastosować Nebulizator Vital System

Zapalenie gardła

To bardzo częsta dolegliwość spowodowana najczęściej bakteriami lub wirusami wywołującymi stan zapalny.

Oprócz standardowych metod leczniczych nebulizacje mogą być bardzo przydatne w łagodzeniu dolegliwości i skróceniu czasu choroby.

W nebulizacji możemy zastosować:

olejki eteryczne - na podstawie opublikowanych badań wydaje się, że np. preparat inhalacyjny (w nebulizacji) zawierający olejek z drzewa herbacianego znajduje zastosowanie w profilaktyce i terapii przewlekłych, nawracających chorób infekcyjnych gardła u dzieci, jak i u dorosłych.

regularne nebulizacje z 0,9% roztworu NaCI (soli fizjologicznej), która zapewni śluzówkom odpowiednią wilgotność i dodatkowo pobudzi do wykrztuszania plwociny.

Nebulizacie są wartościowe nie tylko w leczeniu, ale i profilaktyce zakażeń górnych dróg oddechowych

Zapalenie oskrzeli

Powstaje w wyniku zakażenia (wirusami, bakteriami, grzybami lub tzw. czynnikami nietypowymi łączącymi w sobie cechy zarówno bakterii jak i wirusów). Objawami najczęściej jest kaszel z odpluwaniem dużej ilości ropnej wydzieliny, często gorączka.

W leczeniu tego schorzenia nebulizator może być niezwykle pomocny, ponieważ umożliwia zastosowanie leków bezpośrednio w miejsce zakażenia.

Możemy zastosować:

leki rozluźniające wydzielinę oskrzelową - mukolityki (Mukosolvan, Ambroxol, Ambrohexal) które mają zdolność do rozluźniania wydzieliny oskrzelowej, a dodatkowo para wodna powoduje nawilżenie śluzu, co znacznie ułatwia jego odkrztuszanie i zmniejsza intensywność kaszlu.

olejki eteryczne - środki przeznaczone do inhalacji, przede wszystkim te, które mają działanie przeciwzapalne (olejek sandałowy, olejek szatwiowy, olejek lawendowy, olejek z drzewa herbacianego). Są one zalecane dla osób dotychczas zdrowych, a aktualnie chorujących na zakażenie dróg oddechowych, u chorych na astmę mogą spowodować silne podrażnienie oskrzeli i napad duszności.

antybiotyki - zastosowanie antybiotyków poprzez nebulizacje powinno odbywać się na zalecenie lekarza. Jest to leczenie skuteczne jednakże jeszcze nadal pozostaje postępowaniem niestandardowym.

Przewlekły kaszel w przebiegu nadreaktywności oskrzeli

To objaw, który może towarzyszyć wielu chorobom płuc jednakże bardzo często powstaje po przechorowaniu zapalenia oskrzeli (szczególnie po zakażeniu czynnikami atypowymi), w wyniku przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach - jest wtedy wyrazem nadreaktywności oskrzeli. Kaszel ma charakter suchy (bez wydzieliny) i jest bardzo meczący zarówno dla chorego, jak i otoczenia.

Przewlekły kaszel w przebiegu suchości błon śluzowych

Suchość bton śluzowych to szczególnie częsta dolegliwość podczas zimowego sezonu grzewczego, gdy większość czasu oddychamy przesuszonym powietrzem. Dodatkowo suchość bton śluzowych przyczynia się do pękania śluzówki oskrzeli, co ułatwia bakteriom przechodzenie do ścianek oskrzeli i może powodować ich zapalenie.

Przewlekły kaszel u palących papierosy

Palenie papierosów jest przyczyną przewlekłego stanu zapalnego dróg oddechowych, czego konsekwencją jest kaszel często występujący głównie w godzinach porannych. Jest on wynikiem drażniącego działania papierosów na układ oddechowy.

Możemy w przypadkach przewlekłego kaszlu zastosować:

regularne nebulizacje z 0,9% roztworu NaCI (soli fizjologicznej), która zapewni śluzówkom odpowiednią wilgotność i dodatkowo pobudzi do wykrztuszania plwociny. Wówczas stosuje się tzw. inhalacje obojętne, np. z soli fizjologicznej (0.9% NaCI) lub z dodatkiem soli hipertonicznej (10% NaCI).Nie należy stosować inhalacji z wody destylowanej, ponieważ jest ona hipotoniczna w stosunku do płynów ustrojowych i może prowokować skurcz oskrzeli.

olejki eteryczne - środki przeznaczone do inhalacji, przede wszystkim te, które mają działanie przeciwzapalne (olejek sandałowy, olejek szałwiowy, olejek lawendowy, olejek z drzewa herbacianego). Są one zalecane dla osób dotychczas zdrowych, a aktualnie chorujących na zakażenie dróg odde­ chowych, natomiast u chorych na astmę mogą spowodować silne podrażnienie oskrzeli i napad duszności.

leki przeciwzapalne - (glikokortykosteroidy) mają silne miejscowe działanie przeciwzapalne, jed­ nakże stosuje się je tylko w przypadku nadreaktywności, ich stosowanie powinno być tylko okresowe i koniecznie po konsultacji z lekarzem.

Nebulizacje oczyszczające

Osoby zdrowe mogą stosować nebulizacje dla oczyszczenia dróg oddechowych. Po całym dniu pracy w drogach oddechowych zbiera się szereg pyłów o różnym, często potencjalnie niebezpiecznym składzie, które są zawarte w powietrzu, którym oddychamy.

W tym celu najlepiej stosować inhalacje obojętne z soli fizjologicznej (0.9% NaCI), które będą roz­luźniały wydzielinę oskrzelową," powodując odrywanie pyłów przyklejonych do ścianek oskrzeli i po zakończeniu inhalacji z łatwością je odkrztusimy

Strzalka